fbpx
polskiład

POLSKI ŁAD 2.0 – najważniejsze zmiany dla podatników

Jeszcze nie tak dawno zaczynaliśmy przygodę z Nowym Polskim Ładem. Początkiem stycznia było wiele wątpliwości, zamieszania jak stosować się do nowych przepisów. Część tych przepisów została zmieniona w wersji Polski Ład 2.0. Zmiany weszły w życie od 1 lipca 2022. Jakie zmiany mają największy wpływ na przedsiębiorców? Czy to zmiany na gorsze czy na lepsze? Dowiecie się tego z naszego artykułu.

 

Niższa stawka podatku na skali i likwidacja ulgi dla klasy średniej

Tutaj zmian nie było zbyt wiele. Ale główną i bardzo korzystną zmianą dla pracowników i przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ogólnych jest obniżka stawki PIT. Dla podstawy opodatkowania do 120.000 zł stawka uległa obniżeniu z 17% na 12%. W wyniku tej zmiany zmieniła się też kwota zmniejszająca podatek. Teraz będzie to 3.600 zł. Ta kwota pomniejszy wysokość obliczonego podatku według stawki 12%.

Dopiero co w styczniu wprowadzono ulgę dla klasy średniej, a po 6 miesiącach została ona zlikwidowana. Co ważne, ulga nie będzie dotyczyć dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2022. Ale dla tych, którzy stracą na zlikwidowaniu tej ulgi mogą otrzymać zwrot różnicy. Wszystko po to, by ta nagła zmiana nie wpłynęła negatywnie na podatników.

 

Możliwość odliczenia składki zdrowotnej

To, co pierwotna wersja Polskiego Ładu 1.0 zlikwidowała, wersja 2.0 w pewnej części przywraca. Chodzi o możliwość odliczenia składki zdrowotnej. Nie jest to jednak powrót to starych zasad. Co ważne, dla każdej formy opodatkowania zasady odliczenia są różne.

  • Podatek liniowy – składki zdrowotne mogą pomniejszyć dochód albo mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu (do limitu 8,7 tys zł)
  • Ryczałt – przychód można pomniejszyć o 50% zapłaconych składek zdrowotnych
  • Karta podatkowa – podatek pomniejszyć można o 19% zapłaconej składki
  • W przypadku pracowników oraz przedsiębiorców opodatkowanych według skali podatkowej nadal nie ma możliwości odliczenia składki zdrowotnej.

 

Zmiana formy opodatkowania w trakcie roku

Ze względu na to, iż duże rewolucje w przepisach podatkowych pojawiają się w trakcie roku, może mieć to różny wpływ na przedsiębiorców. Wybierając formę opodatkowania na 2022 rok podatnicy kierowali się najbardziej optymalną dla nich formą opodatkowania. Po zmianach ta optymalna dla nich forma może być już przecież inna. Z tego względu ustawodawca dał możliwość zmiany formy opodatkowania w trakcie roku podatkowego. Jak to wygląda?

  • Podatek liniowy – zmiana formy będzie możliwa tylko na etapie składania rocznego zeznania za 2022 rok. Podatnik chcący zmienić formę opodatkowania z podatku liniowego na zasady ogólne będzie musiał złożyć PIT-36 zamiast PIT-36L.
  • Ryczałt – tutaj są dwie możliwości zmiany formy:
    • Zmiana dopiero przy zeznaniu rocznym. Wtedy podatnik składa PIT-36.
    • Zmiana od 1 lipca za połowę roku. Tzn, że pierwsza połowa roku będzie opodatkowanie ryczałtem, druga połowa według zasad ogólnych. Na koniec roku podatnik będzie musiał wtedy złożyć dwa zeznania: PIT-28 i PIT-36. Podatnik musi powiadomić urząd skarbowy o wybraniu takiego rozwiązania do 22 sierpnia 2022.

Warto pamiętać, że zmiana formy w ten sposób nie powoduje, że obowiązuje ona na następne lata!

 

Jeżeli nasuwają się Państwu pytania i wątpliwości związane z przedstawionym tematem, zapraszamy do kontaktu. Odpowiednie zastosowanie nowych przepisów wymaga właściwej wiedzy. Dlatego nasze Biuro rachunkowe 5+ Consulting zlokalizowane w Czechowicach-Dziedzicach i Bielsku-Białej służy Państwu fachową pomocą zarówno w zakresie zmian w Polskim Ładzie, jak i w innych obszarach, które nie są do końca zrozumiałe.