fbpx

NOWE ZASADY PRZY WYSTAWIANIU FAKTURY DO PARAGONU

Jak to zwykle bywa – nowy rok przynosi dużo rewolucji w przepisach podatkowych. Przedsiębiorcy po raz kolejny będą musieli zaznajomić się z wchodzącymi zmianami. Już 1 stycznia 2020 roku wejdą w życie nowe przepisy odnoszące się do wystawiania faktur do paragonów fiskalnych. Podstawowa zmiana w tym zakresie dotyczy obowiązku umieszczenia na paragonie NIP nabywcy, kiedy to do paragonu wystawiana jest później faktura. Pierwotnie zasady te miały zacząć obowiązywać już we wrześniu 2019 roku, jednak zostało to przesunięte w czasie.

 

FAKTURA DO PARAGONU

W przypadku sprzedaży towarów lub usług osobom nieprowadzącym działalności gospodarczej ewidencja sprzedaży prowadzona jest na kasie fiskalnej. Z kolei transakcja z przedsiębiorcą powoduje, że musi zostać wystawiona faktura dokumentująca zakup. Zdarzają się sytuacje, gdy przedsiębiorca dostaje paragon, na podstawie którego dopiero później wystawiana jest faktura. Właśnie w tym przypadku przedsiębiorcy będą musieli zwrócić szczególną uwagę na nowy obowiązkowy element paragonu.

 

NIP JAKO OBOWIĄZKOWY ELEMENT PARAGONU

Już wkrótce podatników czeka bardzo istotna zmiana, która będzie miała wpływ na dokonywane przez nich zakupy. Koniecznym elementem paragonu, w przypadku gdy do niego wystawiona jest faktura, będzie Numer Identyfikacji Podatkowej (NIP). Obowiązek umieszczenia NIP w takich sytuacjach powstanie 1 stycznia 2020 roku. Jakie wywoła to konsekwencje?

Przede wszystkim – przedsiębiorca nie otrzyma faktury do paragonu, na którym nie będzie umieszczony jego NIP. Jest to bardzo ważna zmiana dla podatników. Przedsiębiorcy od nowego roku muszą zatem pamiętać, by poinformować sprzedawcę o numerze identyfikującym, jeżeli chcą by na podstawie paragonu fiskalnego miała być wystawiona następnie faktura. NIP jako obligatoryjny element paragonu sprawi, że podatnik od razu będzie musiał zdecydować czy dany zakup będzie wykorzystany w działalności gospodarczej.

Oczywiście, nadal możliwe będzie wystawienie faktury do paragonu, na którym nie znajduje się NIP nabywcy, ale wyłącznie w celach prywatnych.

 

SANKCJE W PRZYPADKU NIESTOSOWANIA SIĘ DO NOWYCH ZASAD

Za nieprzestrzeganie nowych przepisów grożą kary, które obejmują obie strony:

  • sprzedawcę
  • nabywcę.

W sytuacji, gdy na paragonie zabraknie NIP, a sprzedawca wystawi na jego podstawie fakturę – będzie on obciążony karą 100% podatku VAT. Kary dotyczą nie tylko sprzedawcy, ale również nabywcy towarów czy usług.

To kolejne zmiany, które mają na celu uszczelnienie podatku VAT. Przepisy te mają zapobiec wystawianiu pustych faktur. Chodzi o takie sytuacje, gdy przedsiębiorcy otrzymują fakturę na podstawie cudzego paragonu, pomimo iż nie zakupili danych towarów czy usługi.

 

Jeśli nasuwają się Państwu pytania i wątpliwości odnośnie wchodzących w życie nowych przepisów, zapraszamy do kontaktu z naszym biurem rachunkowym zlokalizowanym w Czechowicach-Dziedzicach. Oferujemy profesjonalną pomoc w tym zakresie.