fbpx

KRAJOWY SYSTEM E-FAKTUR – rewolucja w fakturowaniu

W dobie coraz większej cyfryzacji i rozpowszechniania zastosowania nowoczesnych technologii w biznesie przyszedł czas na kolejną rewolucję. Mowa o e-fakturach i Krajowym Systemie e-Faktur (KSeF), który ma zacząć działać testowo już od 1 października 2021. To właśnie w tym rejestrze znajdować się będą wszystkie wystawione faktury. To nowe narzędzie daje jeszcze większe możliwości w kontrolowaniu przez fiskusa rzetelności i przejrzystości działań przedsiębiorców.

 

Krajowy System e-Faktur – czym jest?

Krajowy System e-Faktur będzie zawierać elektroniczny zbiór faktur. Poprzez specjalnie do tego dedykowaną platformę, podatnicy będą mieć dostęp do własnego konta – zarówno w komputerze, jak i mobilnie. Na koncie przedsiębiorca będzie mógł przejrzeć nie tylko wystawione przez siebie faktury ustrukturyzowane, ale także faktury otrzymane od kontrahentów.

Dostęp do konta będą miały oczywiście osoby do tego upoważnione – uwierzytelniając się podpisem elektronicznym lub przez ePUAP. Według proponowanych przepisów – podatnik będzie mógł upoważnić inną osobę do wystawiania faktur, o czym będzie musiał powiadomić urząd skarbowy.

 

Od kiedy obowiązkowe?

Podatnicy mają na razie czas na zaznajomienie się z nowym pomysłem Ministerstwa Finansów. Od 01.10.2021 można będzie testowo korzystać z nowego systemu e-faktur. Planowane wejście w życie Centralnego Rejestru Faktur to 01.01.2022. Od tej daty funkcjonować będą trzy rodzaje faktur – papierowe, elektroniczne i – omawiane w artykule – e-faktury. Początkowo Krajowy System e-Faktur będzie dobrowolny. Obowiązkowe wystawianie e-faktur będzie dopiero od 2023 roku.

 

Jakie korzyści dla podatników wystawiających e-faktury?

W celu zachęcenia jak największej liczby podatników do przejścia na tą nową, elektroniczną wersję fakturowania, ustawodawca podaje kilka korzyści dla tych, którzy zdecydują się skorzystać z Krajowego Systemu e-Faktur:

  • Zniknie problem ze zniszczeniem czy zgubieniem faktury
  • Szybkość i prostota – podatnik będzie mógł bez problemu przejrzeć wystawione i otrzymane faktury, które będą miały ujednolicony wzór
  • System umożliwi sprawdzenie czy wystawiona przez nas faktura została odebrana przez kontrahenta (na przykład gdy nasz klient pobrał fakturę)
  • Szybszy zwrot VAT – zamiast 60 dni będzie to 40 dni
  • Podatnicy nie będą musieli samodzielnie archiwizować faktur elektronicznych

Proponowane nowe rozwiązanie z pewnością zwiększy bezpieczeństwo i transparentność zawieranych transakcji gospodarczych. Zgodnie z zapowiedziami e-faktury dadzą przedsiębiorcom wygodę, szybkość i prostotę. Czy tak jednak będzie ostatecznie? Przekonamy się już niedługo.

 

Jeśli mają Państwo pytania i wątpliwości związane z Krajowym Systemem e-Faktur lub innymi zagadnieniami, zachęcamy do kontaktu. Nasze biuro rachunkowe 5+ Consulting z siedzibą w Czechowicach-Dziedzicach oferuje usługi nie tylko dla klientów na obszarze Czechowic, ale również dla Przedsiębiorców z miasta Bielsko-Biała i okolic – od lutego jesteśmy także dostępni w Bielsku-Białej.