fbpx

TARCZA ANTYKRYZYSOWA – wsparcie dla przedsiębiorców w czasie KORONAWIRUSA

Czy płacić podatki i ZUS-y w okresie epidemii koronawirusa COVID-19?

W poniższym artykule przedstawiamy planowane możliwości wsparcia przewidziane dla przedsiębiorców

Wychodząc naprzeciw potrzebom przedsiębiorców ZUS wydał komunikat o możliwości złożenia wniosku o odroczenie terminu płatności składek ZUS. Wszystkie szczegóły w tym zakresie można znaleźć na stronach ZUS. Poniżej zamieszczam link, który przekieruje Państwa do niezbędnych informacji: kliknij tutaj

 

Pakiet pomocowy dla przedsiębiorstw w postaci Tarczy Antykryzysowej

Od jakiegoś czasu rząd intensywnie pracuje nad pakietem pomocowym dla przedsiębiorców. Wszyscy czekamy z niecierpliwością na efekt tych prac. Znamy kilka propozycji, które zostaną zawarte we wspomnianym projekcie.

212 mld zł – taką kwotę rząd przeznaczy w ramach wsparcia zarówno firm jak i pracowników, którzy doświadczyli negatywnych skutków epidemii koronawirusa.

Tarczę antykryzysową tworzyć ma 5 filarów:

  • Bezpieczeństwo Pracowników – 30 mld zł
  • Finansowanie Przedsiębiorstw – 74,2 mld zł
  • Ochrona Zdrowia – 7,5 mld zł
  • Wzmocnienie Systemu Finansowego – 70,3 mld zł
  • Program Inwestycji Publicznych – 30 mld zł

 

Jakie rozwiązania przewiduje Tarcza Antykryzysowa?

Sprawne wprowadzenie konkretnych ułatwień jest niezwykle istotne, by zapobiec bankructwom, zmniejszonej płynności przedsiębiorstw, a także by ograniczyć skutki znacznego obniżenia uzyskiwanych przychodów. Rząd zaproponował szereg licznych udogodnień dla przedsiębiorców, by pomóc im w tym trudnym dla wszystkich czasie.

Propozycja rządu obejmuje wsparcie pracodawców, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji w wypłacaniu wynagrodzeń za czas postoju – państwo ma pokryć 40% płacy do wysokości średniego wynagrodzenia, a 40% pokryje przedsiębiorca. Państwo ma również pokryć część składek ZUS. Możliwe będzie także odroczenie składek ZUS – bez konieczności uiszczania odsetek czy opłat.

W pakiecie, mającym na celu wsparcie polskiej gospodarki, państwo nie zapomniało o osobach zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych (zlecenie bądź o dzieło). Będą oni mogli otrzymać miesięczne świadczenie w wysokości około 2 000 zł brutto (nie mniej niż 80% minimalnego wynagrodzenia). Ponadto, wydłużona ma zostać ważność okresowych badań lekarskich.

Na koniec czerwca przesunięty zostanie termin składania deklaracji PIT (dotychczas miało to być do końca kwietnia).

Planowane jest też wydłużenie terminu przekazania zaliczek na PIT od wynagrodzeń pobranych w marcu i kwietniu do końca maja.

Nowy pakiet ma umożliwić wsteczne rozliczenie straty. Oznacza to, że stratę uzyskaną w 2020 roku będzie można odliczyć od dochodu za 2019 – w tym celu trzeba będzie złożyć korektę zeznania podatkowego.

Planowane od dłuższego czasu wprowadzenie nowego JPK zostanie przesunięte z 1 kwietnia na 1 lipca 2020.

 

Odroczenia rat kredytowych i leasingowych

W przypadku mikrofirm (czyli takich, które zatrudniają nie więcej niż 9 pracowników), starać się będzie można o uzyskanie pożyczek na kwotę 5 000 zł.

Pakiet antykryzysowy przewiduje możliwość uzyskania kredytu z gwarancją de minimis do wysokości 3,5 mln zł dla MŚP. Innym rozwiązaniem będą również dopłaty do odsetek od kredytów w ramach pomocy z BGK.

Również banki wychodzą naprzeciw trudnościom przedsiębiorców.  Z dostępnych informacji wynika, że w banku można złożyć wniosek o odroczenie terminu płatności rat stosując tzw „wakacje kredytowe”. W tej sprawie prosimy kontaktować się z swoim doradcą bankowym.

W przypadku gdybyście Państwo potrzebowali dodatkowego wsparcia finansowego przypominamy, iż w naszym biurze 5+ consulting posiadamy narzędzie do sprawdzania dobrych kredytów, pożyczek, leasingu i ubezpieczeń – bezpłatnie! Więc w razie potrzeby jesteśmy do Państwa dyspozycji.

Chcielibyśmy Was uspokoić, że aktualnie – mimo tej trudnej sytuacji – procesy kredytowe w bankach i firmach leasingowych są realizowane w ramach procesów online. Funkcjonowanie poszczególnych instytucji finansowych może być ograniczone wewnętrznymi procedurami, o których informujemy obsługując wnioski.

Najbliższe dni to czas, w którym przede wszystkim musimy szczególnie zadbać o siebie, swoich bliskich i nie tylko, przestrzegając zaleceń dotyczących postępowania przeciwepidemicznego. W miarę możliwości spędźcie ten czas w domu.

Cały czas jesteśmy do Państwa dyspozycji w kontakcie mailowym oraz pod numerami telefonów:

Ania 692260842

Aneta 728924455

Asia 884253593