fbpx

SPLIT PAYMENT, CZYLI MECHANIZM PODZIELONEJ PŁATNOŚCI – ZMIANY OD 1 LISTOPADA 2019

Rok 2019 obfitował w liczne zmiany w przepisach dla przedsiębiorców. Do ważnych modyfikacji doszło w aspekcie mechanizmu podzielonej płatności (split payment). Rozwiązanie to funkcjonuje w Polsce przez krótki czas, bo od 1 lipca 2018 roku. Jednak, od 1 listopada 2019 zaczną obowiązywać nowe regulacje, które wprowadzą pewne obowiązki dla niektórych przedsiębiorców.

 

Czym jest split payment?

Jaka jest istota podzielonej płatności? Stosując ten mechanizm, cała kwota płatności (kwota brutto) nie trafia na jedno konto kontrahenta, ale zostaje ona podzielona. Kwota netto zostaje przekazana na podstawowy rachunek rozliczeniowy przedsiębiorcy, a podatek VAT na specjalnie utworzony rachunek VAT.

Taki specjalny rachunek VAT został już automatycznie założony w 2018 roku dla każdego firmowego konta, natomiast prywatne rachunki nie zostały tym objęte. Zatem, aby móc korzystać z rozwiązania, jakim jest split payment, należy założyć firmowy rachunek bankowy.

 

Podzielona płatność obowiązkowa dla wybranych przedsiębiorców

Na czym polegają najnowsze zmiany? Do tej pory metoda ta była dobrowolna. Od 1 listopada 2019 część przedsiębiorców będzie musiała stosować ten mechanizm obowiązkowo.

Obowiązkowy split payment będzie dotyczyć szczególnie branż zagrożonych wyłudzaniem podatku. Obejmie to między innymi towary lub usługi dotyczące:

  • elektroniki
  • paliw
  • części samochodowych
  • wyrobów ze złomu, stali, metali.

Dokładny spis towarów i usług, przy sprzedaży których obowiązuje obligatoryjny split payment, znajduje się w załączniku nr 15 do ustawy o podatku VAT.

Zmiany w zakresie podzielonej płatności spowodują, że mechanizm odwrotnego obciążenia przejdzie do historii.

 

Zasady obowiązujące przy split payment

W jakiej sytuacji powstanie zatem obowiązek zastosowania metody split payment? Przede wszystkim kwota transakcji musi wynosić minimum 15 000 zł brutto. Dodatkowo, transakcja musi dotyczyć omówionych wcześniej usług i towarów.

Ważne jest, aby na wystawionej fakturze pojawiła się informacja o zastosowaniu mechanizmu podzielonej płatności. Brak tej informacji będzie wiązał się z poważnymi sankcjami.

 

Szersze wykorzystanie środków na rachunku VAT

Już 1 listopada 2019 wejdzie w życie udogodnienie związane z korzystania z metody podzielonej płatności. Znajdujące się na rachunku VAT środki pieniężne można będzie wykorzystać w szerszym niż do tej pory zakresie. Możliwe będzie już nie tylko opłacanie zobowiązań związanych z podatkiem VAT, ale również tych, które dotyczą:

  • podatku PIT i CIT
  • składek ZUS
  • podatku akcyzowego i cła.

 Co przyniosą nadchodzące zmiany? Niewątpliwie podatnicy zyskają pewność czy współpracują z uczciwymi partnerami biznesowymi, ale czy nowe regulacje okażą się ułatwieniem dla przedsiębiorców?  Jeśli nasuwają się Państwu pytania w związku z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności, zapraszamy do kontaktu. Nasze biuro obsługuje firmy z Czechowic-Dziedzic i okolic, jak i z innych obszarów Śląska.