fbpx
biuro rachunkowe Czechowice

Samochód w firmie

Przyszło nam żyć w czasach, w których szybkość reakcji ma znaczenie. Dzisiejszy przedsiębiorca to człowiek zmotoryzowany. Prowadząc działalność gospodarczą myśli nie tylko o samochodzie w kategorii wygodnego narzędzia pracy, ale również korzyści podatkowych które za tym idą.

Konkretne oszczędności które niesie samochód w działalności gospodarczej zależą przede wszystkim od rodzaju samochodu oraz sposobu jego nabycia przez właściciela. Przedsiębiorcy posiadają wachlarz możliwości: korzystają z samochodów firmowych, z własnych, część z wynajmowanych, a jeszcze inni są zwolennikami samochodów użytkowanych w ramach umów leasingu – każda z tych form wiąże się z innymi zasadami oraz obowiązkami.

Często powstaje pytanie: którą formę wybrać i która jest najkorzystniejsza dla przedsiębiorcy. Nie bez znaczenia pozostaje przeznaczenie samochodu – czy jest on użytkowany tylko do celów prowadzonej działalności, czy w ramach tzw. użytku mieszanego czyli w działalności gospodarczej, ale również na potrzeby prywatne.

Odmienne zasady dotyczą odliczania podatku vat w stosunku do podatku dochodowego. Od kilku lat mamy możliwość odliczenia 50% lub 100% podatku naliczonego decyzja należy do przedsiębiorcy. Począwszy od 2019 r ustawodawca wprowadził szereg zmian dotyczących zasad zaliczania do kosztów uzyskania przychodów kosztów związanych z wykorzystywanie samochodu w działalności gospodarczej. To prawie rewolucja w stosunku do dotychczasowych zasad. Nowe wymogi, nowe limity i ograniczenia, to również nowe obowiązki.

Wprowadzone zmiany dotyczą wielu obszarów. Jednym z nich jest zmiana limitu odpisów amortyzacyjnych dla samochodów osobowych ujętych w ewidencji środków trwałych. Należy w tym miejscu wspomnieć, iż w samochody elektryczne otrzymały swój własny limit.

Nowością jest wprowadzenie limitu rat leasingowych zaliczanych do kosztów uzyskania przychodów. Dotychczas takie ograniczenia nie miały miejsca. Zmiana ta jest w szczególności odczuwalna w przypadku samochodów drogich o wartości powyżej 150 tys zł.

Nowy rok to również nowe limity kosztów związanych z użytkowaniem samochodu prywatnie i w prowadzonej działalności – tylko 75% wydatków eksploatacyjnych na samochód (paliwo, myjnia, serwis) będzie kosztem firmowym. Ustawodawca dał jednak przedsiębiorcy możliwość zaliczenia do kosztów 100% takich wydatków – wykorzystywania samochodu osobowego wyłącznie w prowadzonej działalności gospodarczej – pod warunkiem prowadzenia ewidencji potwierdzającej wykorzystywanie samochodu osobowego wyłącznie do działalności gospodarczej.

Zmianie ulegną również zasady ujmowania w kosztach wydatków związanych z użytkowaniem w firmie samochodów prywatnych. Od 2019 roku kilometrówka w tym przypadku nie będzie wymagana, ale przedsiębiorca będzie mógł ująć w kosztach jedynie 20% poniesionych wydatków na taki samochód.

Czy wprowadzone zmiany skomplikują życie przedsiębiorcom? Czas pokaże. Pewne jest jednak to, że każdy przedsiębiorca powinien zapoznać się z zmienionymi zasadami, aby samochód w firmie nie okazał się problemem, a koszty jego użytkowania były ewidencjonowane zgodnie z obowiązującymi zasadami.

Jeżeli masz wątpliwości w tym zakresie zapraszamy do kontaktu. Wyeliminujemy Twoje wątpliwości.