fbpx

JPK_VDEK zamiast deklaracji VAT i JPK_VAT

Już wkrótce pojawią się duże zmiany przy składaniu deklaracji VAT oraz przy wysyłaniu jednolitych plików kontrolnych (JPK). W 2020 roku deklaracje VAT zostaną dołączone do istniejącego już pliku JPK_VAT, przez co powstanie jeden plik o nazwie JPK_VDEK. Wprowadzony zostanie szerszy zakres informacji prezentowanych w rejestrach VAT, co wiąże się z koniecznością dostosowania się do nowych zasad. Zmiany te będą jednak przebiegać stopniowo.

 

CZYM JEST JEDNOLITY PLIK KONTROLNY?

Jednolity plik kontrolny, czyli JPK jest elektronicznym zestawieniem informacji na temat transakcji gospodarczych w danym przedsiębiorstwie. Jest on przesyłany do urzędu skarbowego albo na jego żądanie albo obowiązkowo, co miesiąc w przypadku JPK_VAT. Wprowadzenie JPK pozwoliło usprawnić wymianę informacji między przedsiębiorcami,
a organami podatkowymi. Taki plik posiada swoją strukturę i zawiera różne dane z poszczególnych obszarów, np. JPK_VAT dotyczy ewidencji zakupu i sprzedaży VAT, JPK_KR dotyczy ksiąg rachunkowych, a JPK_WB przedstawia informacje o wyciągach bankowych.

 

NOWE REJESTRY VAT ORAZ JPK_VDEK

Od nowego roku zmieni się struktura plików JPK_VAT oraz forma przesyłania deklaracji. Nie będzie już konieczne składanie osobno deklaracji i ewidencji VAT. Poza obecnym plikiem JPK_VAT, dodane zostaną również pozycje z deklaracji VAT-7 i VAT-7K, co będzie stanowić jeden plik JPK_VDEK.

Oprócz podstawowych danych, jak informacje z deklaracji VAT-7 lub VAT-7K oraz ewidencja zakupu i sprzedaży VAT, nowa struktura pliku JPK_VAT będzie też wymagała podania dodatkowych informacji. Na przykład konieczne będzie oznaczanie faktur o obowiązkowym mechanizmie podzielonej płatności, bądź podanie kodów grup sprzedawanych towarów lub usług. Powstanie też możliwość zaznaczenia opcji zwrotu podatku VAT na poczet przyszłych zobowiązań.

 

OD KIEDY OBOWIĄZKOWY JPK_VDEK?

Wprowadzone zasady zaczną obowiązywać stopniowo, w różnych terminach w zależności od podmiotu:

  • od 1 kwietnia 2020 dla dużych przedsiębiorców
  • od 1 lipca 2020 dla pozostałych przedsiębiorców.

Oznacza to, że przedsiębiorcy mają jeszcze kilka miesięcy na dostosowanie się do nowych regulacji.

Przewidywane są również kary dotyczące przesyłanych plików JPK za błędy, które nie pozwolą na prawidłową weryfikację ujawnianych transakcji.

Z pewnością nasuwają się Państwu pytania i wątpliwości związane z przedstawionym tematem. Odpowiednie zastosowanie nowych przepisów i procedur wymaga właściwej wiedzy. Dlatego nasze biuro rachunkowe 5+ consulting z siedzibą w Czechowicach Dziedzicach świadczące usługi również dla Przedsiębiorców z Bielska Białej i okolic służy Państwu fachową pomocą zarówno w zakresie plików JPK, jak i w innych obszarach, które nie są do końca zrozumiałe.

Zachęcamy do kontaktu.