fbpx

Duże zmiany w zakresie płatności bezgotówkowych od 2022 roku

Nowy rok coraz bliżej, a wraz z nim wejście w życie przepisów dotyczących Polskiego Ładu. Część z nich zacznie obowiązywać już od 1 stycznia 2022 roku, a niektóre nieco później. Polski Ład wpłynie nie tylko na przedsiębiorców, ale także na konsumentów. Zmianie ulegną limity w płatnościach bezgotówkowych. Dodatkowo, na wybranych podatników zostanie nałożony obowiązek posiadania terminala płatniczego.

 

Obniżenie limitu w płatnościach bezgotówkowych między przedsiębiorcami

Do tej pory, kiedy przedsiębiorca dokonywał transakcji z innym przedsiębiorcą (tzw. transakcja B2B – business to business), przy płatnościach powyżej 15.000 zł musiał tego dokonać w formie przelewu bankowego. Od nowego roku limit ten zostanie obniżony do 8.000 zł. Wszystko to ma na celu jeszcze szersze uszczelnienie gospodarki i dokładniejszą kontrolę zawieranych transakcji.

Warto wspomnieć, że limit ten odnosi się nie do pojedynczej płatności, ale do całej transakcji (nic nie pomoże podzielenie płatności na kilka drobniejszych kwot). W przypadku zapłaty gotówką za transakcję o wartości przekraczającej 8.000 zł, podatnik nie może uwzględnić tego wydatku w kosztach podatkowych.

 

Nowy limit w transakcjach bezgotówkowych z konsumentami

W celu rozpowszechnienia obrotu bezgotówkowego ustawodawca idzie o krok dalej – limitami objęte zostaną także transakcje między przedsiębiorcą a konsumentem, co jest nowością. Jak dotąd wszelkie transakcje zawierane z konsumentami nie były limitowane, jeśli chodzi o sposób płatności. Teraz jednak się to zmieni – każda transakcja powyżej kwoty 20.000 zł będzie musiała zostać dokonana w formie bezgotówkowej.

To powoduje, że przedsiębiorca będzie miał obowiązek przyjęcia płatności w formie bezgotówkowej, jeśli transakcja przekracza 20.000 zł. W przeciwnym razie poniesie on negatywne konsekwencje. W sytuacji, gdy klient-konsument zapłaci gotówką za towar czy usługę w kwocie powyżej 20.000 zł, a sprzedawca-przedsiębiorca taką płatność przyjmie – przedsiębiorca będzie zobowiązany do wykazania dodatkowego przychodu w kwocie, która została dokonana bez pośrednictwa rachunku bankowego.

 

Obowiązkowe terminale płatnicze i ulga na ich zakup

W związku z nałożonym limitem w płatnościach z konsumentami, przedsiębiorcy będą musieli zapewnić klientom możliwość płatności w formie bezgotówkowej.

Od 1 lipca 2022 przedsiębiorcy, którzy stosują kasy fiskalne online będą mieli obowiązek zintegrować je z terminalem płatniczym. Jeśli przedsiębiorca tego obowiązku nie dopełni, zagrożony będzie karą w wysokości 5.000 zł.

W związku z nowym wymogiem, będzie można skorzystać z ulgi na nabycie i obsługę terminala płatniczego. Ulga ta oznacza, że przedsiębiorca będzie mógł:

  • Zaliczyć wydatków w 100% jako koszty uzyskania przychodu
  • Odliczyć od dochodu w roku podatkowym dodatkowo ulgę zgodnie z limitem:
    • do 2.500 zł – w przypadku dobrowolnego prowadzenia kasy
    • do 1.000 zł – w pozostałych przypadkach.

Kwoty wydatków będzie można odliczyć w roku rozpoczęcia przyjmowania płatności za pomocą terminala, a także w roku następnym.

 

Polski Ład z pewnością powoduje niemały nieład w Państwa głowach. W przypadku jakichkolwiek pytań i wątpliwości związanych z nowymi regulacjami, zachęcamy do kontaktu. Nasze biuro rachunkowe 5+ Consulting ma swoją siedzibę w Czechowicach-Dziedzicach. Świadczymy również usługi w niedawno otwartym biurze w Bielsku-Białej.