fbpx

BIAŁA LISTA PODATNIKÓW – ZWERYFIKUJ SWOICH KONTRAHENTÓW

Kolejny raz w tym roku wprowadzone zostały pewne nowe rozwiązania w podatku VAT. Od kilku miesięcy głośnym tematem jest tzw. biała lista podatników, czyli elektroniczny wykaz informacji na temat podatników VAT. Na czym polega istota tego wykazu i co oznacza dla samych podatników?

 

Skuteczny sposób na sprawdzenie wiarygodności przedsiębiorcy

Biała lista podatników weszła w życie niedawno – 1 września. Wykaz ten zastąpił istniejące już wcześniej rejestry zarejestrowanych bądź też wykreślonych podatników VAT.

Dzięki białej liście łatwo można sprawdzić czy kontrahent, z którym współpracujemy albo planujemy współpracę posiada status podatnika VAT. Zdecydowanie pomoże to przedsiębiorcom w wykrywaniu czy potencjalny partner biznesowy nie jest oszustem podatkowym. Dane ujawniane w wykazie dotyczą ostatnich 5 lat.

Do informacji znajdujących się na białej liście podatników należą między innymi:

  • Podstawowe dane podmiotu gospodarczego (nazwa bądź imię i nazwisko, adres siedziby)
  • Numery rachunków bankowych
  • Status podatnika VAT (w tym data rejestracji, wykreślenia)
  • Dane wspólników, osób reprezentujących, prokurentów.

Należy dodać, że w wykazie białej listy podatników nie znajdują się wykorzystywane przez przedsiębiorców prywatne rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe (ROR).

 

Sankcje od 2020

Oprócz tych informacji, wykaz umożliwia również weryfikację numeru rachunku bankowego naszego kontrahenta, na który powinniśmy zapłacić należność. Jest to bardzo ważne, gdyż za zapłatę kwoty powyżej 15 tys. zł na inny niż wskazany w wykazie numer rachunku grożą sankcje. Pomimo wprowadzenia białej listy we wrześniu, do końca 2019 roku nie będzie jeszcze za to konsekwencji. Sankcje będą obowiązywać już od 1 stycznia 2020, jednakże po dokonaniu odpowiednich działań można będzie ich uniknąć.

 

Gdzie znaleźć białą listę?

Biała lista udostępniona jest w formie elektronicznej na stronie Ministerstwa Finansów. Należy sprawdzić czy podane tam numery rachunków dotyczące naszej firmy są prawidłowe i aktualne. Zawarte w wykazie dane podlegają aktualizacji w każdy dzień roboczy. Zatem w dniu płatności na rachunek kontrahenta warto sprawdzić czy numer konta jest zgodny z tym, który znajduje się w wykazie.

Niewątpliwą zaletą białej listy jest szybkość i prostota. Dzięki dostępności online, w dowolnej chwili można zweryfikować przedsiębiorców nie tylko lokalnie (na terenie Śląska), ale nawet na terenie całej Polski.

W związku z wprowadzonymi zmianami i wynikającymi z nich obowiązkami podatników, między innymi opisywanej powyżej białej listy podatników, powstaje wiele pytań i wątpliwości. Dlatego zapraszamy Państwa do kontaktu z naszym biurem w celu uzyskania szczegółowych informacji na ten temat. Zajmujemy się obsługą klientów z obszaru województwa śląskiego, a szczególnie z Czechowic-Dziedzic i okolic.